יום חמישי, 3 במאי 2018

לאן מיועדות פניה של איראן במידה וטראמפ אכן יחליט לבטל את הסכם הגרעין, והאם אנחנו בדרך למלחמת עולם שלישית?

ב-12 במאי 2018, אמור נשיא ארצות הברית דונלד טראמפ להחליט האם לבטל את הסכם הגרעין, לאשר אותו אך לדרוש את תיקונו או לאשר אותו כפי שהוא.

האופציה הראשונה העומדת בפני הנשיא טראמפ, נראת כעת, לפי הצהרות איראן וארצות הברית, כבעלת הסיכוי הגבוה ביותר אך מסוכנת. גם אם טראמפ יחליט על פרישת ארצות הברית מההסכם, ההסכם עדיין יהיה קיים. אך, כעת נשאלת השאלה האם איראן תחליט גם היא לפרוש מההסכם ולחזור להעשיר את האורניום או לחילופין להמשיך ״לשדר עסקים כרגיל״. האופציה הראשונה, תגרור כנראה תגובה ישראלית-אמריקאית בסגנון צבאי. כנראה אף פעולה צבאית בשטח איראן. האופציה השנייה תקבע כי איראן תצטרך להמשיך לכבד את ההסכם, יוטלו עליה סנקציות מצד ארצות הברית, אך עדיין האיחוד האירופאי, רוסיה וסין ימשיכו לא להטיל עליה סנקציות.

האופציה השנייה השנייה, נראת בעלת סיכוי נמוך מאוד. טראמפ אמנם דרש את תיקון ההסכם מלכתחילה, אך האיראנים צפויים לדחות דרישה זו. רק ב-23 באפריל 2018, צייץ שר החוץ האיראני מחמוד זריף: "אין תכנית ב׳ להסכם הגרעין. זה הכל או כלום".

האופציה השלישית, היא אופציה בעלת סיכויים קלושים לאור ההתבטאויות של הנשיא טראמפ.

אך, ברשתוכם אציג את האופציות של טראמפ גם מהצד הצפון קוריאני לאור הפסגה אשר צפויה החודש בין הנשיא טראמפ למנהיג העליון קים ג׳ונג און.

למרות ההתחממות במגעים בין שני הצדדים, במידה וארצות הברית תפרוש מהסכם הגרעין, האמון הצפון קוריאני בארצות הברית עשוי להיפגע ואון עשוי לתפוס ״רגליים קרות״ והמשא ומתן לפירוק הנשק הגרעיני של צפון קוריאה יתפוצץ. אך, טראמפ מקווה מצדו, בהנחה שהוא אכן יפרוש מהסכם הגרעין, שהצפון קוריאנים לא יתייחסו.

כעת, אחזור לעסוק בהרחבה ב״מה יקרה אם״. מה יקרה אם ארצות הברית תפרוש מהסכם הגרעין והאיראנים יפרשו גם הם?

ראשית כל, המצב יחזור להיות כפי שהיה טרם הסכם הגרעין. כלומר לפני 2015. הסנקציות על איראן יוטלו מחדש, והכלכלה האיראנית תגסוס שוב. נוסף על כך, הפעם האמריקאים נחושים לא לוותר בנושא האיראני, והם עשויים לתקוף את האיראנים אווירית באיראן במקרה הטוב, ואף לפלוש אליה במקרה הרע. מצד איראן. דבר זה יצרף את ישראל ללחימה, סביר להניח שסוריה ורוסיה יתמכו באיראן ואז עשויה להיות מלחמת עולם שלישית.

אך, האיראנים מפחדים מהאמריקאים הרבה יותר מאשר האמריקאים מפחדים מהאיראנים. רק בראשית השנה האזרחית הזו, קמו הפגנות ענק ברחבי איראן נגד המצב הכלכלי הירוד של המדינה ונגד המשטר. הפגנות אלו דוכאו אמנם על ידי המשטר, אך עם סנקציות חדשות, סביר להניח שההפגנות יחזרו והעם האיראני ילחץ על מנהיגיו לבטל את תכנית הגרעין לחלוטין בתמורה לביטול הסנקציות, ובמידה ומנהיגיו יסרבו, תתקיים הפיכה גם באיראן.

אולי, אף הסיכוי של מלחמת עולם תלוי בעם האיראני. במידה והאיראנים יצאו לרחובות ויכריחו את מדינתם שלהפסיק את פיתוח הנשק הגרעיני, אז לא תיהיה עילה לתקיפה. אך במידה ולא יעשו כן, או שמנהיגיהם יהיו נחושים מדי לפתח נשק גרעיני אז העם האיראני יוכל להפיל את השלטון בתמיכת ארצות הברית והמערב, או שמדינות אחרות יילחמו באופן ישיר נגד הצבא האיראני.

ארצות הברית מחזיקה בבעלות ברית חשובות יותר מאלו אשר מחזיקה איראן. לא רק ישראל, אלא גם במפרץ הפרסי. ארצות הברית יכולה די בקלות להטיל סגר ימי על חופיה הדרומיים של איראן, לכבוש את שדות הנפט שלה ולהוביל לקריסה חד משמעית של הכלכלה האיראנית. כמו כן, גם בעת מלחמה, עליונות ימית מסייעת מאוד.

לסיכום, ישנם תרחישים רבים ליום שאחרי הכרזת טראמפ ב-12 במאי. האם תפרוץ עוד מלחמה במזרח התיכון? האם תתקיים הפיכה באיראן? האם המצב יהיה אותו הדבר? יבוא יום ונדע. 

תגובה 1: