יום ראשון, 11 במרץ 2018

הולכים לקראת בחירות

בעת כתיבת מאמר זה, הדיווחים בתקשורת הם שבסבירות גבוהה הבחירות יוקדמו ליוני 2018 בעקבות משבר חוק הגיוס. נניח וזה קורה. נתניהו יודיע על התמודדות בבחירות אלו חרף החשדות כנגדו בפלילים.

לנתניהו יש אינטרס בבחירות. על פי הסקרים הוא מקבל בין 28-36 מנדטים, סכום מנדטים מעולה בשבילו, ואלו יאיר לפיד קרוב אליו (22-27 מנדטים) אבל ספק שיוכל להרכיב קואליציה. מפלגות השמאל ובראשן המחנה הציוני בכלל מתרסקות. אך, מעבר לכך, במידה ונתניהו ינצח בבחירות, הוא יוכל להגיד כי הציבור נותן בו אמון ולכן אין עליו להתפטר במידה ויוגש כתב אישום.

החוק מחייב את ראש הממשלה להתפטר מתפקידו רק כאשר הוא מורשע ולא כאשר מוגש כתב אישום, ולכן, מבחינה חוקית, אין שום בעיה עבורו להמשיך לכהן כראש ממשלה כמואשם בשוחד ובמקביל להגיע לדיונים בעניינו בבית המשפט.

בעקבות ההתרחשויות של החודש האחרון (מאז ההמלצות נגד נתניהו)  ניכר כי במערכת הפוליטית התחילו קמפיין בחירות. במרצ, שם נערך כעת פריימריז, מדברים עם מי המפלגה תשב במידה ותורכב ממשלת שמאל, במחנה הציוני עסוקים בשאלה האם השותפות בין העבודה לתנועה תמשיך, ביש עתיד יוצאים להפגנות ולפיד מפרסם סרטונים ברשתות החברתיות הנראים כמו סרטוני תעמולה, בכולנו ממשיכים את קמפיין ״נטו כחלון״, בנימין נתניהו מנסה לשדר בנאומיו כי הוא מנהיג חזק, רודפים אותו, וזה ניכר במיוחד במהלך ביקורו בארצות הברית. בפגישתו עם טראמפ, שדאג להצהיר מעל כל במה אפשרית כי הייתה חמה, על נאומו באיפא״ק שהיה נאום מרענן, מלהיב, מול קהל אוהד לא פחות מעצרות הליכוד, בבית היהודי התחילו בימים האחרונים באופן רשמי את מסע הבחירות לאחר שבנט הצהיר הצהרות חתרניות בהן רמז כי הוא ירוץ נגד נתניהו ראש בראש בבחירות הקרובות ומנסים לשדר כאילו הם המבוגר האחראי. ליברמן מנסה לשדר - ״מי שמתעסק עם איווט, מתרסק״. ליברמן מכשיח את דעתו כלפי החרדים, ונוהג לאחרונה להתריס אותם לחלוטין. למשל יצא לקניות במתחם לא כשר, בשבת באשדוד כמחאה על חוק המרכולים (שחוקקו החרדים) ופועל כסמן הניצי ביותר כנגד חוק הגיוס. למה? ליברמן אמנם רוצה להישאר הרבה זמן בתיק בו רצה במשך שנים ארוכות - תיק הביטחון, אך הוא פופוליסט לא קטן. הקהל שמצביע לו זה בעיקר ישראלים יוצא ברית-המועצות, חילונים לחלוטין שמתעבים את הדת ומדינה כאן. הוא רוצה לשמור על כוחו והוא יודע שגם עם 5-8 מנדטים הוא יוכל להישאר שר ביטחון לאחר הבחירות וכנראה בבחירות הללו כוחו יעלה. כזכור, כעת ישראל ביתנו היא המפלגה הקטנה ביותר בכנסת (4 מושבים לאחר פרישתה של אורלי לוי-אבוקסיס מהסיעה).

האם יהיו בחירות? אני לא בקיא בפרטי-פרטים. אך זה המשבר הקשה ביותר שעברה הממשלה ולפי מה שאני קורא, אכן סיכוי רב לבחירות כבר ביוני 2018, כ-17 חודשים לפני מועדן האמיתי.

אין תגובות:

הוסף רשומת תגובה