יום חמישי, 19 במאי 2016

מינוי אביגדור ליברמן לשר הביטחון של מדינת ישראל

ח"כ אביגדור ליברמן.
במשך שבוע שלום, הפוליטיקה הישראלית הייתה סוערת. במיוחד במפלגת העבודה, היו התקפות ללא הפסקה על יו"ר מפלגת העבודה והאופוזיציה, יצחק (בוז'י) הרצוג שבראשן עמדה קודמתו בתפקיד, ח"כ שלי יחימוביץ'.
ההתקפות על הרצוג החריף עקב המו"מ בין בנימין נתניהו להרצוג על ממשלת אחדות ביום שני כאשר חלק מן פרטי הסכם האחדות כבר נסגרו ע"י השניים, רה"מ בנימין נתניהו ויו"ר מפלגת העבודה יצחק הרצוג.
ביום אמש העם קם עם אחדות והלך לישון עם אביגדור ליברמן כשר ביטחון.
האמת, קרדיט גדול ליו"ר ישראל ביתנו אביגדור ליברמן, ליברמן התבטא בשבוע אחרון בדיוק בזמן, ביום רביעי בצהריים אמר ליברמן במסע"ת על אופציית הצטרפות ישראל ביתנו לממשלה: "יש על מה לדבר".
כשעה בלבד לאחר המסע"ת הזמין נתניהו את ליברמן לפגישה כבר ב-16:00.
בשעה 14:30, יו"ר העבודה, הרצוג כינס מסע"ת שבה אמר: "לא אנהל משא ומתן עם נתניהו במקביל לליברמן".
בערב יום רביעי, השתלח הרצוג ביחימוביץ' בכנס מפלגת העבודה ואמר: "יחימוביץ' יתחננה לתיק. נתניהו הבטיח וטו על בנייה בהתנחלויות". הרצוג גם הצהיר בנאומו כי לא ימשיך לנהל משא ומתן עם נתניהו.
אגב בפגישה בין נתניהו לליברמן שנערכה ביום רביעי אחר הצהריים השניים סיכמו על הקמת נציגים של שניהם במשא ומתן וכך קרה, היום בבוקר נפגשו יו"ר ישראל ביתנו, אביגדור ליברמן ושר התיירות, יריב לוין והמשיכו את המשא ומתן.
היום בצהריים נמסר כי נתניהו וליברמן סיכמו על הדחת משה (בוגי) יעלון מתפקיד שר הביטחון לטובת אביגדור ליברמן, ח"כ סופה לנדבר מישראל ביתנו תשוב לכהן כשרת הקליטה על חשבון השר זאב אלקין שיקבל במקום או את תיק התיירות או את תיק הכלכלה, בנוסף אחד מחברי ישראל ביתנו ימונה לסגן יו"ר הכנסת במקום ח"כ אורן חזן שצפוי לסיים את תפקידו ב-1 ביוני 2016, עוד ימונה ח"כ מישראל ביתנו ליו"ר ועדת בכנסת ולחבר בקבינט העלייה.
בנוסף תזכה ישראל ביתנו לנציג בוועדת השרים לעינייני חקיקה, ועדת הטקסים והסמלים והקבינט החברתי-כלכלי.
אך עדיין לא נחתם הסכם כי ישנן מחלוקות בסוגיות התקציביות, בעניין זה העריך אמש גורם המקורב לליברמן שהמשא ומתן הקואליציוני יסתיים תוך זמן קצר.
לדעתי כמהלך פוליטי, לנתניהו היה עדיף למנות את ליברמן לשר הביטחון למרות אי ניסיונו הצבאי בשביל להרחיב את הממשלה (אתמול נתניהו חשב ל67 חברי כנסת, היום בערב עקב פרישת ח"כ אורלי לוי אבקסיס מישראל ביתנו זה יהיה 66 חברי כנסת), אך אם חושבים על טובת מדינת ישראל, יעלון עדיף בגלל שלעומת ליברמן ליעלון יש נסיון כביר בעינייני ביטחון, יעלון היה בעבר הרמטכ"ל והשר לעיניינים אסטרטגיים. במיוחד בתקופה הזאת יעלון עדיף כי יעלון יותר גם שקול מליברמן ויודע מה הוא עושה.
לסיכום, גם אם נתניהו יפצה את משה יעלון וימנה אותו לשר החוץ (מה שאומר שיעלון ישאר חבר הקבינט המדיני-ביטחוני) זה לא יסיר את הכתם השחור של ממשלת ישראל ה-34 בהנהגתו של בנימין נתניהו.


2 תגובות:

  1. דן כל הכבוד לאומץ הלב לומר את דעתך בקול ברור ונהיר. כל הכבוד על הניתוח המחשבתי של המהלכים הפוליטיים. מסירה בפניך את הכובע. שאפו גדול

    השבמחק
    תשובות
    1. תודה רבה. שבת שלום... נתראה אצל גבי הערב...

      מחק