יום שני, 29 בפברואר 2016

השוואה: דונלד טראמפ, טד קרוז ומרקו רוביו - המפלגה הרפובליקנית

                                                                         דונלד טראמפ
*נולד ב-14 ביוני 1946 (בן 69), בוגר אוניברסיטת פנסילבניה ויש לו תואר ראשון בכלכלה.
*טראמפ החל בציעירותו ללכת בעקבות אביו לתחום הנדל"ן, ובעודו בקולג' היה מעורב בפרויקטים עליהם הייתה חברת הנדל"ן של אביו אחראית.
*בעת לימודיו קיבל זימון להתגייס לצבא ארה"ב שנלחם במלחמת וויטנאם, אך הצליח להימנע מגיוס עקב לימודיו האקדמאיים.
*עם סיום לימודיו, הצטרף טראמפ באופן רשמי לחברת הנדל"ן של אביו, שהתמקדה בהשכרה למעמד הביניים בברוקלין, קווינס וסטייטן איילנד, הוא הפך ליו"ר החברה ב-1971ל-"organiztion the trum".
*עם שינוי שם החברה, עבר טראמפ למנהטן, והחל לעבוד על פרויקטים גדולים יותר, כשהוא משתמש בעיצוב אדריכלי מושך כדי לזכות בהכרה ציבורית.
*ב-1973 זכה לתשומת לב ראשונה כאשר הואשם ע"י מחלקת המשפטים של ארצות הברית בהפרות של החוק לדיור הוגן בעת הפעלה וניהול של 39 בניינים. טראמפ דחה את האשמה וטען שהיא נובעת בשל גודל החברה, וכן כדי לאלץ אותה להשכיר מקבלי קצבת רווחה. ב-1975 הגיעו הצדדים לפשרה בנושא.
*טראמפ היה מבעלי הארגון שערכו את תחרויות ה"מיס תבל".
*טראמפ תמך במפלגה הדמוקרטית עד 1987 ומאז תמך במפלגה הרפובליקנית עד 1999.
*בשנת 2001 חזר לתמוך במפלגה הדמוקרטית עד שנת 2009. לאחר מכן שב להיות תומך של המפלגה הרפובליקנית למעט השנים, 2011-2012 שבהן הפך לעצמאי. עם זאת הוא הודיע במאי 2011 כי אין בכוונתו להתמודד בבחירות הקרובות לנשיאות שנערכו שנה וחצי לאחר מכן בנובמבר 2012.
*בינואר 2013, פרסם טראמפ סרטון תמיכה, בראש ממשלת ישראל, בנימין נתניהו בבחירות לכנסת ה-19, ובו טראמפ אומר: "ראש ממשלה חזק זו ישראל חזקה".
*ב-2015 הוענק לטראמפ "פרס חירות" בטקס הגאלה של העיתון היהודי-אמריקאי "אלגמיינר ג'ורנל", לאות הוקרה על תרומתו של טראמפ ליחסי ישראל-ארה"ב, בטקס נאם ואמר: "יש לי חברים רבים בישראל".
*ב-16 ביוני 2015, הודיע טראמפ על התמודדותו בבחירות המקדימות של המפלגה הרפובליקנית לנשיאות ארצות הברית 2016, במגדל טראמפ שבניו יורק.
*במהלך ריצתו בבחירות המקדימות של המפלגה הרפובליקנית ב-6 ביולי 2015, אמר טראמפ: "המקסיקנים מביאים סמין ופשע והם אנסים", אמירה זו ספגה גינווים רבים, וכן בתוך המפלגה הרפובליקנית, מג'ב בוש, כריס כריסטי, בן קרסון, ריק פרי, מרקו רוביו ומיט רומני.
*במהלך הקמפיין שלו, זכה לתמיכה של שרה פיילין וכריס כריסטי לאחר שכריסטי פרש מריצתו לנשיאות.
*נכון להיום (28.2.2016), טראמפ מוביל בסקרים במפלגה הרפובליקנית עם ניצחונות בניו המפשייר, דרום קורליינה ונבדה.

                                                                           
דונלד טראמפ. מוביל בסקרים במפלגה הרפובליקנית

                                                                                  טד קרוז
*נולד ב-22 בדצמבר 1970 (בן 45), הוא בוגר אוניברסיטת פרינסטון ואוניברסיטת ארווארד ויש לו תואר אחד במדיניות ציבורית ותואר אחד במשפטים.
*לאחר לימודיו עבד כעוזרו של שופט בית המשפט הפדרלי לערעורים בווירג'יניה וכעוזרו של ויליאם רנקוויסט, נשיא בית המשפט העליון של ארצות הברית.
*ב-1998 עבר לעבוד בפירמת עורכי הדין הפרטית "cooper g carvin". אחד התיקים הבולטים בהם טיפל היה ייצוגו של חבר בית הנבחרים, ג'ון ביינר בתביעה שהגיש נגדו עמיתו מהמפלגה הדמוקרטית, ג'ים מקדרמוט, בגין הפרת זכויותיו לפרטיות, מכיוון שמקדרמוט פרסם הקלטה של שיחה של ביינר.
*ב-1999 הצטרף קרוז כיועץ משפטי של מטה הבחירות של ג'ורג' ווקר בוש, לקח חלק בקמפיין ונמנה עם מעצבי מדיניות ההגירה, וכן סייע בהתמודדות המשפטית על ספירת הקולות החוזרת בפלורידה, במסגרת הבחירות לנשיאות ארצות הברית 2000. שם גם הכיר את אשתו, היידי, איתה עבד בצוות משותף.
*לאחר היבחרו של בוש לנשיא, מונה קרוז לעוזרו של סגן התובע הכללי.
*בהמשך כיהן כנציב המסחר הפדרלי.
*בשנים 2003-2008 כיהן כפרקליט הראשי של מדינת טקסס תחת התובע הכללי של המדינה, גרג אבוט. תקופה זו התאפיינה במאבק משפטי נרחב של מדינת טקסס בהתערבות הממשל הפדרלי בשטחה, במסגרת זו הופיע קרוז 9 פעמים בדיונים בבית המשפט העליון של ארצות הברית.
*בשנת 2008 החל לעבוד כשותף בשלוחת יוסטון של משרדי עורכי הדין morgen lewis g bockius LLP. בוא ייצג בין השאר את ענקית התרופות פייזר.
*בעקבות החלטתה של הסאנטורית המכהנת מטעם טקסס, קיי ביילי האטצ'סטון שלא להתמודד בבחירות לסנאט ב2012, הודיע קרוז על מועמדותו לתפקיד. בבחירות המקדימות של המפלגה הרפובליקנית גבר על סגן המושל המכהן, דייוויד דיוהרסט, שהיה הפייבוריט לניצחון. קרוז נתמך ע"י הפלג השמרני במפלגה שהיה מזוהה עם "תנועת מסיבת התה". הוא זכה ל34.2% מהקולות בסיבוב הראשון לעומת 44.6% של יריבו. אך בסיבוב השני קיבל 56.8% מהקולות. בבחירות הכלליות לסנאט זכה לרוב של 56.6% והחל לכהן בינואר 2013. בסנאט מכהן קרוז כחבר בוועדת הביטחון, ועדת המשפטים, ועדת המסחר, מדע ותחבורה ו-ועדת הממשל והמינהל.
*בתקופה כהונתו כסנאט יזם חוק אחד שהתקבל, לפיו תיאסר כניסה לארצות הברית של נציגים לאו"ם, שנמצא כעסקו בריגול או בפעילות טרור נגד ארצות הברית. החוק בא כתגובה לכוונה של איראן למנות לשגריר באו"ם את חמיד אבוטלבי שהיה מהפעילים במשבר בני הערובה באיראן. החוק עבר פה אחד בסנאט ובבית הנבחרים.
*במרץ 2015 הודיע על כוונתו להתמודד בבחירות המקדימות לנשיאות ארצות הברית 2016 מטעם המפלגה הרפובליקנית.
*בנאום שבו הכריז קרוז, על כוונתו להתמודד לנשיאות אמר קרוז: "במקום נשיא שמחרים את רה"מ נתניהו, דמיינו לכם נשיא שעומד בלי להתנצל לצד מדינת ישראל".
*קרוז ניצב אחרי דונלד טראמפ נכון לעכשיו בסקרים (28.2.2016) עם ניצחון אחד באיווה.

                                                                                 
טד קרוז 
                                                                             
                                                                                 מרקו רוביו
*מרקו רוביו נולד ב-28 במאי 1971 (בן 44), הוא בוגר אוניברסיטת פלורידה ואוניברסיטת מיאמי.
*בגיל 28, רוביו לבית הנבחרים כשהוא מייצג את המחוז ה-111. רוביו הגיע בסיבוב הראשון במקום השני בבחירות המקדימות של המפלגה הרפובליקנית ב-14 בדצמבר 1999 אבל ניצח בסיבוב השני בהפרש של 64 קולות. בבחירות לבית הנבחרים ב-25 בינואר 2000, הביס את המועמדת הדמוקרטית, אנסטסיה גרסיה כשזכה ל72% מהקולות. הוא זכה בבחירות שוב ב-2002 וב-2004 עם 66% מהקולות. ב2006 הוא נבחר לתקופת כהונה רביעית לאחר שלא היו מתמודדים נגדו.
*בדצמבר 2002 רוביו מונה למנהיג הרוב בבית הנבחרים וב-נובמבר 2003 הוא הפך לאמריקאי-קובני הראשון שמונה ליו"ר בית הנבחרים של פלורידה.
*בשנת 2007 תמך ברפורמה במערכת המס בפלורידה, במטרה להפחית את המיסים ולהקטנת הוצאות הממשל.
*ב-5 במאי 2009, רוביו הודיע באתר האינטרנט שלו כי הוא מתכוון להתמודד כסנאטור מטעם מדינת פלורידה, על מושב הסנאט האמריקאי ע"י מל מרטינז, אך בתחילה התמודד מולו בבחירות המקדימות של המפלגה הרפובליקנית, צ'ארלי כריסט, שהיה בעותה עת המושל המכהן של פלורידה, אך ב28 באפריל, הודיע כריסט על ריצה עצמאית ולמעשה ויתר לרוביו על המועמדות מטעם המפלגה. כמה ממגייסי הכספים העיקריים של כריסט סירבו לתמוך בו לאחר שרוביו זכה במועמדות המפלגה הרפובליקנית לסנאט. ב2 בנובמבר 2010 זכה רוביו בבחירות הכלליות עם 49% לעומת 30% של כריסט ו20% של מועמד המפלגה הדמוקרטית, קנדריק מיק.
*לאחר נאום מצב האומה הראשון של הנשיא, ברק אובמה, נבחר רוביו מטעם המפלגה הרפובליקנית לנאום את נאום התגובה ובכך חיזק את מעמדו כאחד ממנהיגיה.
*רוביו מתמודד בבחירות המקדימות לנשיאות ארצות הברית 2006 במפלגה הרפובליקנית.
*רוביו נכון להיום (28.2.2016) מקום שלישי בסקרי המפלגה הרפובליקנית.

                                                                             
                                                                                 

                                                                              

                    
                                                                         

אין תגובות:

הוסף רשומת תגובה